Zubní implantáty

Pokud jste přišli o zub, přišli jste i o jeho kořen. Implantát chybějící zub plně nahradí. Vypadá jako šroub, který se může použít do horní i dolní čelisti. Implantáty jsou fixovány v kosti, aby poskytly stabilní základnu pro nový zub - korunku, nebo i pro více náhradních zubů najednou – můstek, nebo tvoří podporu pro zubní protézy. Náhrada se v takovém případě na implantáty "zacvakne" a díky nim spolehlivě drží na svém místě.

Dáváme přednost  šroubovanému upevnění korunek a můstků na implantáty. Výhodou je, že v případě potřeby je možné korunku či můstek bezbolestně a snadno sundat, opravit a nasadit zpět.

Implantáty jsou určeny pro dospělého pacienta, u kterého byl dokončen růst a vývoj kostí, tedy přibližně od 18. roku života.

Vyrábí se z titanu nebo jiných materiálů vhodných pro použití v lidském těle. Titan je čistý kov, chuťově neutrální (t. j. nemá "kovovou" příchuť). Nevyvolává v těle žádné alergické reakce, a proto se v medicíně běžně používá. Titanový implantát je pevný a odolný vůči tlakům a silám, které vznikají při žvýkání. Rovněž nepodléhá korozi. U nás v ordinaci používáme implantáty té nejvyšší kvality firmy Fénix a renomované švýcarské firmy Straumann. S implantáty můžete absolvovat vyšetření magnetické rezonance i beze strachu projít letištním rámem.

  

To, že implantát je neživou částí, neznamená, že se o něj není třeba starat. Implantát potřebuje stejnou dentální hygienu jako vlastní zuby. Správná péče a pravidelné kontroly jsou velmi důležité pro dlouhodobé udržení implantátů a tím i náhrad, které jsou těmito implantáty neseny. Dnešní studie a vědecké analýzy prokazují, že průměrná délka "životnosti" implantátů může být více než 10-15 let.

Základní podmínkou pro ošetření pomocí implantátů je dostatečné množství zdravé, kvalitní kosti v čelistech. Dalším důležitým předpokladem je dokonalá ústní hygiena. Také celkový zdravotní stav pacienta hraje významnou roli. Při úvodní konzultaci zhotovujeme RTG snímek, případně Vás pošleme ještě na 3D CT, na kterém můžeme přesně analyzovat místo, do kterého má být implantát zaveden. Následně probereme s pacientem vhodné implantologické řešení.

Pokud při vyšetření zjistíme, že pro implantaci není dostatek kosti nebo měkkých tkání, je součástí plánu jejich doplnění. Ve vzácných případech může z důvodu nepříznivých poměrů dojít i k tomu, že místo implantátu doporučujeme jiné řešení.

Nově u nás v ordinaci využíváme speciální centrifugu A-PRF k přípravě různých derivátů z vlastní krve pacienta. Máme tak k dispozici plasmu, resp. fibrin bohatý na destičky a růstové faktory a dále autologní fibrinové membrány, který využíváme při augmentacích a implantacích či fibrinové zátky využívané k vyplnění extrakčních ran. To vše nám pomáhá urychlit a zkvalitnit hojení a přispívá k snížení pooperačních obtíží pacienta.

Samotná implantace spočívá v odklopení dásně, zavedení implantátu a zašití rány. Výkon provádíme v lokální anestesii (neovlivňuje vědomí) je nebolestivý, pacient vnímá tlak, dotek a je relativně rychlý (20 – 30 minut), pooperační otok a bolestivost bývá menší než po extrakci zubu. Stehy se neodstraňují, u nás v ordinaci používáme vstřebatelný materiál.

Implantát potřebuje jistý čas na to, aby se adaptoval. Při hojení kost obroste implantát, a dokonce částečně vroste do jeho struktury. Na takto pevně uchycený titanový kořen se pak může bezpečně nasadit korunka, můstek nebo protéza. Zpravidla to bývá po 3 měsících (v některých případech dříve, jindy později). V tomto termínu Vaší návštěvy bezbolestně odšroubujeme vhojovací záslepku, kterou je překrytý implantát, oskenujeme a během jednoho dne, nebo následující den, Vám odevzdáme hotovou korunku. Pokud nelze použít intraorální skener, implantát otiskneme, a korunka či můstek bývá zhotoven do týdne či 3- 4 týdnů přes naši laboratoř.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider slider

---infopanel---

MUDr. Jiří Štancl:+420 773 537 101

MDDr. Monika Vaníčková:+420 724 399 173

Laboratoř:+420 465 530 248

Kontaktní údaje

Stomatologická ordinace a zubní laboratoř

MUDr. Jiří Štancl,              MUDr. Irena Štanclová
F.V. Krejčího 405
560 02 Česká Třebová
tel.:+420 465 530 247, +420 465 530 248, 
+420 465 534 555

email: stanclzubni@seznam.cz

Pohotovostní služba

Rozpis zubní pohotovosti
Soubor *.xls

Stránka pohotovosti
Výběr lokality